Organizacja startu

W tegorocznej edycji Bałtyk-Bieszczady Tour uczestnicy będą startowali w dwóch grupach – wieczornej („A”) oraz porannej („B”). Start pierwszej z grup będzie odbywał się od godz. 20:00 w piątek 19 sierpnia 2022 roku. Jako pierwsi na trasę wyruszą zawodnicy kat. open, po nich pojadą kolarze z kat. solo, a na końcu wystartuje kat. supported (team). Identyczna kolejność obowiązywać będzie także grupę poranną.

Ostateczne składy poszczególnych grup startowych zostaną opublikowane nie później niż 14 sierpnia 2022 roku. Zasady ich doboru prezentują się natomiast następująco (dotyczy to zarówno grupy wieczornej jak i porannej):

1. Kategoria Open:

  • jako pierwsi na trasę wyruszą zawodnicy klasyfikowani w tegorocznym Pucharze Polski w Ultramaratonach Kolarskich (od najlepszych do najsłabszych);
  • po rozstawieniu wszystkich kolarzy według klasyfikacji PPUltra, do poszczególnych startowych grup trafią osoby z najlepszymi wynikami w dotychczasowych edycjach BBT (od najlepszych do najsłabszych);
  • zawodnicy bez punktów w tegorocznym cyklu PP oraz bez historii w dotychczasowych edycjach BBT zostaną rozstawieni na samym końcu w drodze losowania, bez możliwości dobierania się w grupy.

2. Kategoria Solo:

  • zawodnicy bez punktów w tegorocznym cyklu PP oraz bez historii w dotychczasowych edycjach BBT zostaną rozstawieni na samym początku w drodze losowania;
  • w dalszej kolejności do grup startowych trafią osoby z najlepszymi wynikami w dotychczasowych edycjach BBT (od najsłabszych do najlepszych);
  • jako ostatni na trasę wyruszą zawodnicy klasyfikowani w tegorocznym Pucharze Polski w Ultramaratonach Kolarskich (od najsłabszych do najlepszych)
  • tradycyjnie jako ostatni wystartuje zeszłoroczny zwycięzca lub rekordzista

3. Kategoria Supported (Teamy z samochodem; Teamy bez samochodów lub dobrane Grupy, lub Zawodnicy SOLO  – korzystający z doraźnego wsparcia aut na trasie, lub pozaregulaminowego wsparcia innych osób):

  • Start nastąpi w kolejności od najmniej licznych do najbardziej licznych teamów. (około 15 minut po starcie ostatniego zawodnika kategorii SOLO). Zasada ta dotyczy zarówno grupy wieczornej jak i porannej.