Kontrola antydopingowa podczas BBT – wyjaśnienie

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi kontroli antydopingowej podczas Bałtyk-Bieszczady Tour wyjaśniamy:

  1. Substancje niedozwolone, których obecność będzie sprawdzana u zawodników to np. stymulanty, hormony, narkotyki, itp.. Dokładna lista dostępna będzie do wglądu w biurze wyścigu Bałtyk – Bieszczady Tour w dniu 24.08.2018.
  2. Do przeprowadzenia testów zostanie wykorzystany test ślinowy (powszechnie stosowany przez ubezpieczalnie, policję itp.) Testy tego typu nie wymagają bezpośredniego nadzoru lekarza ani przedstawiciela agencji antydopingowej. Testy będą wykonywane samodzielnie przez zawodnika, a czas ich wykonania (od momentu rozpoczęcia do uzyskania wyniku) to 10-15 minut.
  3. Firma MapSerwis.com – organizator Bałtyk-Bieszczady Tour nie należy do żadnego związku sportowego. Stąd ewentualny pozytywny wynik testu zawodnika, nie będzie skutkował jakimikolwiek konsekwencjami m.in. w postaci zawieszenia w prawach zawodnika i brakiem możliwości startu w innych (amatorskich) ultramaratonach kolarskich.
  4. Ideą realizacji projektu na sprawdzenie obecności substancji niedozwolonych wśród zawodników Bałtyk – Bieszczady Tour jest zwrócenie uwagi na co raz to częściej pojawiąjący się problem z przyjmowanym dopingiem przez amatorów sportu oraz ochrona zdrowia i życia startujących.

Dodaj komentarz