Historia

pomyslPomysł zorganizowania maratonu rozgrywanego pod obecną nazwą Bałtyk-Bieszczady Tour zrodził się w 2004 roku w trakcie Maratonu Dookoła Zalewu Szczecińskiego. Pod koniec liczących 765 km zawodów, Robert Janik – obecny główny organizator oraz Wacław Żurakowski – aktualnie Sędzia Główny tworzyli kolejne wizje ekstremalnych eskapad rowerowych. Jedną z nich był pomysł, o którym myślał chyba każdy rowerzysta z ekstremalnym zacięciem: przejazd pomiędzy najbardziej oddalonymi od siebie miejscowościami w Polsce, czyli Świnoujściem a Ustrzykami Górnymi. W pierwotnym zamyśle miały być to nie zawody kolarskie, ale forma towarzyskiego rajdu rowerowego, którego uczestnicy w ciągu 3 dni pokonaliby odcinek liczący ponad 1000 km.

Po konsultacji z ówczesnym głównym sponsorem zawodowej grupy kolarskiej Imagis-MapaMap, której Janik był dyrektorem sportowym, postanowiono jednak zorganizować całe przedsięwzięcie w formie maratonu kolarskiego, w którym uczestnicy rywalizowaliby pomiędzy sobą. Przy wsparciu firmy Imagis pierwsza edycja odbyła się w sierpniu 2005 roku, a na trasę wyruszyło 15 kolarzy. Mimo braku doświadczenia w organizacji tak ekstremalnego maratonu, wszystkim startującym kolarzom udało się dotrzeć do mety i zmieścić w limicie czasowym wynoszącym 72 godziny. Zwycięzcą historycznej I edycji maratonu został Zdzisław Kalinowski z Choszczna, który pokonał całą trasę w 39 godzin i 30 minut.

Kolejne lata to stopniowa poprawa standardów organizacyjnych (wprowadzenie monitoringu GPS, wozów serwisowych, opieka lekarza na trasie wyścigu), stały wzrost frekwencji i co bardzo ważne podwyższenie poziomu sportowego imprezy. Dowodem tego może być sukcesywna poprawa rekordu trasy. Obecny najlepszy rezultat w kategorii solo (zawodnik pokonuje cały dystans samemu) wynosi 35 godz. 50 min., a w kat. open (zawodnicy mogą przemieszczać się w grupach) jest to 35 godz. 17 min. Grupa kolarzy którzy złamali „barierę” 40 godzin liczy już ponad 30 osób. Począwszy od IV edycji, czyli 2008 roku zawodnicy rywalizują w dwóch kategoriach – solo i open. W 2010 roku Imagis-Tour zmienił nazwę na Bałtyk-Bieszczady Tour, a we współorganizację punktów kontrolnych zaangażowały się lokalne administracje i stowarzyszenia. W 2016 roku maraton został doceniony przez działaczy Międzynarodowej Unii Maratonów Kolarskich (UMCA) i zyskała rangę Pucharu Świata w kolarstwie długodystansowym. To jedyna w naszym regionie Europy tak prestiżowa impreza.